A beton anyag virágkorát éli. Nem csak az építkezéseken használják, egyre inkább jelenti divatos kiegészítők alapját otthonunkban is. A következő bejegyzésben megmutatjuk a lépéseket, hogy hogyan tudod használni az ékszerbetont egyedi kiegészítők készítéséhez. Apró tárgyak, ékszerek alkotásához kifejezetten az ékszerbetont ajánljuk, mert kisebb szemcséjű, mint a dekor beton.
Lássunk hozzá!
Keverés
- Előkészítjük a formákat, amibe szeretnénk a bekevert betonokat önteni.
- A betont én személy szerint nem a dobozon látható arányban keverem, azt tapasztaltam, hogy nagyon morzsás marad száradás után. A képen látható állaggal nyugodtan lehet dolgozni, picit folyósnak kell lennie, hogy szépen el lehessen osztani formában.
- Érdemes egy olyan tálba önteni amit nem sajnálunk, én a már üres ásványvizes flakonba szoktam összekeverni.
- A gyors száradás miatt kisebb adagokkal dolgozzunk.
Öntés
- A betont bekeverés után érdemes gyorsan formába önteni, mert nagyon hamar meg tud száradni, szilárdulni.
- Kisebb kanál segítségével, vagy amivel kényelmesnek találjátok adagoljátok a formába a betont. Úgy kell megtölteni, hogy enyhén púpos legyen, mert később a beton jobban elterül. Ne legyen túl púpos csak minimálisan a tökéletes forma eléréséhez.
- Ha a kellő mennyiség a formában van akkor, kocogtassuk meg a formát, az asztalhoz ütögessük enyhén. Ezt követően vegyünk elő egy fogpiszkálót, szurkáljunk bele a még folyós betonba. Erre azért lesz szükség, hogy ne legyen buborékos száradás után, illetve, hogy az esetleges csomókat kiküszöböljük.
Száradás
- Minimum 24 órát hagyjuk a formában száradni a masszát. Én a kisebb formáknál is megvárom ezt az időt, hogy biztosan megszáradjon és ne menjen semmi sem kárba.
- Akkor tudjuk, hogy megszáradt a beton, ha világos szürke színt kapott, és könnyen elválik a formától, illetve nem érezzük a betont vizesnek.
Reszelés
- A formából néha kifolyhat a beton. Ez száradás után hagy egy kis “sorját”.
- Ezeket le kell reszelni egy nem túl durva reszelővel. Erre tökéletes egy olcsóbb körömhöz is használt reszelő, mivel csak kisebb hibák leszedése a cél.
Ha ezekkel a lépésekkel megvagyunk, kész is vagyunk az előkészületekkel. Kaptunk egy nagyon jó alapot arra, hogy sok szép ékszert elkészíthessünk. Ezután úgy lehet díszíteni ahogy csak szeretnétek. A következőkben mutatok néhány ötletet, hogy milyen egyszerűen és szépen is lehet alkotni.
Fülbevaló
A már készre reszelt betont kenjük be foltokban füstfólia ragasztóval.
Várjuk meg még átlátszóra szárad és tapogassuk bele a füstfóliát.
Miután kellően megszáradt a felület, kenjük le matt lakkal a beton egész részét.
Fordítsuk meg és barkács ragasztó segítségével ragasszunk rá a bedugós fülbevaló alapot.
A száradással várjunk 1-2 órát, így tud teljesen megszáradni a fülbevaló.
Kulcstartó
A kulcstartót is hasonló módon elkészítük és díszítjük, mint a fülbevalót.
A szereléshez szükség lesz 2 kulcstartó alapra, 2 szerelőkarikára, 1 fogóra és 1 csipeszre.
A szerelőkarikát feszítsük szét és rakjuk össze a megfelelő elemeket majd nyomjuk össze a karikát.
Kész is van a füstfóliás fülbevaló és kulcstartó. Természetesen bármilyen más ékszert is készíthetünk, a weboldalon rengeteg medál öntőforma is rendelkezésre áll nyakláncok készítéséhez. A díszítésnek pedig csak a fantázia szab határt :)