SZUPER ÜVEGGYANTA Teljesen átlátszó, nagy keménységű, üvegszerű anyaggá dermedő kétkomponensű műgyanta rendszer. Megkeményedés után rendkívül ellenálló, stabil anyag, nem sárgul. Sokrétűen felhasználható; síkfelületek bevonására, ékszerkészítéshez, emléktárgyak, száraz virágok formába öntésére.
A kiindulási komponensek veszélyes anyagok, óvatosan dolgozzunk velük. Készítsük elő a munkafelületet, olvassuk el a használati útmutatót, tervezzük meg a munkafolyamatot!
HASZNÁLATI ÚTMUTATÓ
1. A munkafelület előkészítése Dolgozzunk jól szellőző, jól megvilágított környezetben. A munkafelület legyen vízszintes, melyet műanyag terítővel, festőfóliával vagy szilikonpapírral védünk az esetleges szennyeződésektől. A munka során mindig használjunk védőkesztyűt! Gondoljunk ruházatunk megvédésére is!
2. Mérés A komponensek térfogat szerinti kiméréséhez használjunk mérőedényt. Töltsünk ki külön edényekbe pontosan egy – egy térfogategységnyi A és B komponenst. Tömeg szerinti, mérlegen történő kimérésnél egy tömegegységnyi A komponenst és 0,95 tömegegységnyi B komponenst mérjünk ki. A gyanta tökéletes kikeményedése érdekében fontos, hogy pontos legyen a kimérés!
3. Keverés A kimért komponenseket öntsük tiszta keverőedénybe. Két perc intenzív keveréssel készítsünk teljesen homogén elegyet a két anyagból. Ügyeljünk arra, hogy az edény falára és aljára tapadt anyagokat is biztosan bekeverjük az elegybe. A keveréshez fa vagy műanyag spatulát használjunk. A nem megfelelően összekevert elegy nem szilárdul meg és ragadós marad a gyanta.
4. Kiöntés A homogén keveréket öntsük ki a díszítendő felületre vagy öntőformába (ehhez legalkalmasabb a szilikon öntőforma). A díszítendő felületnek portól, olajos, zsíros szennyeződésektől mentesnek kell lennie, különben nem lesz megfelelő a tapadás. A felület megtisztításához használjunk Pentart Tisztító alkoholt (Rubbing alcohol). Az anyag önterülő és elég viszkózus ahhoz, hogy ne folyjon le a felületről (esetleg spatulával segíthetjük a szétoszlatását). Vastagabb réteg készítésekor ajánlott több részletben, egymást követő rétegenként kiönteni, miközben minden rétegnek elegendő időt hagyunk, hogy az alatta lévőhöz hozzá tudjon kötni (30 – 45 perc). Lehetőleg csak annyi keveréket készítsünk, amennyit egyszerre, kb. 25 perc alatt felhasználunk. A keverőedényben maradó elegy felmelegszik, megszilárdul és használhatatlanná válik (kb. 45 perc).
5. Buborékmentesítés A kiöntést követően, kb. 5 perc elteltével a keverés közben keletkezett buborékok a felszínre jönnek. Ezeket óvatosan ki kell hajtani a keverékből, ügyelve arra, hogy a kikerülő gázokat ne lélegezzük be! Öntsünk a felületre néhány csepp Tisztító alkoholt vagy használjunk szakácsfáklyát (vihargyújtót), melyet kb. 15 centiméterre tartva a felülettől lassan mozgassuk, így a buborékok könnyebben el tudnak távozni. Amíg a keverék folyós, addig ezt a folyamatot meg lehet ismételni (45 percen belül).
6. Száradás A legjobb, ha pormentes helyiségben, szobahőmérsékleten (20 - 25 oC) hagyjuk az elegyet megszáradni. A lm megkeményedése érdekében a levegő nedvességtartalma ne legyen 50% felett. A teljes átkeményedés 48 – 72 óra, de vastagabb rétegeknél ez az idő több is lehet.
7. Tisztítás: A még folyékony gyantát Tisztító alkohollal el lehet távolítani a felületről. A keveréshez használt eszközöket közvetlenül használat után az alkohollal és papírtörlővel megtisztíthatjuk.
Tippek: Az összekevert elegyet színezhetjük: Pentart gyantaszínezővel (Resin tint), max. 5 %, pár csepp Pentart média tintával.
Csillogóvá tehetjük: metál pigmentporral, Pentart Art Mica-val, Galaxy Flakes-szel. A kiöntött forma a teljes száradást követően csiszolható, polírozható, fúrható.